More Website Templates @ TemplateMonster.com - January28, 2013!

Tipy na výlety do okolí

Okolí penzionu Padrtův mlýn je velmi rozmanité a nabízí všechny druhy rekreace od sportovního vyžití po památky zapsané na seznamu UNESCO. Vybíráme pro vás následující.

Třebíč – Bazilika sv. Prokopa

Bazilika sv. Prokopa byla původně opatským chrámem zasvěceným Panně Marii. Ve 13. století se stal součástí benediktinského kláštera. Bazilika z_mesto1patří ke skvostům středověkého románského stavitelství s gotickými prvky. Značně utrpěla obléháním v roce 1468 a po obnově provedené stavitelem Františkem Maxmiliánem Kaňkou v letech 1725-1731, byla zasvěcena svatému Prokopu. Bazilika sv. Prokopa byla na seznam památek UNESCO zapsána v roce 2003.

 

Třebíč – Židovské město

Židovská čtvrť v Třebíči je mimořádně zachovalým dokladem židovské kultury na Moravě a je jedinou židovskou památkou mimo území Izraele, samostatně zapsanou na seznam UNESCO. Návštěvník Židovské čtvrti se ocitne v tajemné atmosféře křivolakých uliček, temných zákoutí, klenutých průchodů a dalších charakteristických prvků. Součástí Židovské čtvrti je i hřbitov, který je jedním z nejlépe udržovaných židovských hřbitovů na Moravě. Židovské město bylo na seznam památek UNESCO zapsáno v roce 2003.

z_mesto3 z_mesto4

Třebíč – Židovský hřbitov

Hřbitov založen asi ve 2. pol. 15. stol. Cenné náhrobky barokního a klasicistního typu. Dochováno asi 3000 náhrobků. Židovský hřbitov byl na seznam památek UNESCO zapsán v roce 2003.

hrbitov2 hrbitov1

Přímělkov – zřícenina hradu Rokštejn

Jeden z nejstarších moravských hradů. Vybudován jako typ podunajského hradu s hranolovou věží v 80. letech 13. století rodem Hrutoviců; nevelký hrad, jehož vstup na jižní straně chránila hranolová věž, na severu stál trojpodlažní palác. V roce 1360 získal hrad markrabě Jan Jindřich. Tehdy měl hrad důležitou strategickou úlohu – hájil zájmy markrabat proti městu Jihlavě. Zesíleno opevnění, jižně od hradu vybudováno předhradí, přístupné věžovitou bránou, obklopené hradbou s několika věžemi a na západní straně přecházející v úzký parkán. Od roku 1378 měli hrad v zástavě Valdštejnové, kteří jej později získali dědičně. V roce 1468 dobyt a pobořen vojskem Matyáše Korvína, od té doby již nebyl opraven.

rokstejp rokstejr IMG_6646a

 

Zajímavá místa

  • 1. Třebíč (5 km) Zámek a Bazilika sv. Prokopa, Židovské město, Židovský hřbitov – památky zapsané na seznamu UNESCO
  • 2. Přímělkov (20 km) Rokštejn - jeden z nejstarších moravských hradů.
  • 3. Dalešice (20km) Vodní přehrada, plavba parníkem, koupání, exkurze do elektrárny, pivovar známý z filmu Postřižiny

strong